fbpx

Blizna po cesarskim cięciu – cz. 1

Czy wiesz, że w Polsce odsetek ciąż zakończonych cesarskim cięciem wynosi 40%? Jest to stan na rok 2016. W 2021 roku wynik jest podobny. Blizna po cesarskim cięciu powinna być w specjalny sposób uruchamiana i oddzielona od pozostałych tkanek, przeciwdziałając powstawaniu zrostów w obrębie gojących się tkanek.

W pracy trenerki spotykam wiele kobiet z bliznami po cesarskim cięciu. Zdecydowana większość nie wie, że blizna powinna być mobilizowana. Zazwyczaj taką wiedzę przekazują im fizjoterapeutki/ci uroginekologiczne/ni. W szpitalach najczęściej słyszymy kiedy zgłosić się na zdjęcie szwu i jak dbać o bliznę w fazie gojenia. Co potem? Nieważne…

Znaczy, ważne! 

Bardzo ważne!

Zrosty, które powstają podczas gojenia mogą być źródłem dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego, rozrodczego, mogą stanowić również przyczynę chronicznego bólu miednicy czy kręgosłupa. Baa, widziałam u koleżanki fizjoterapeutki jak blizna wpływała na ból w obręczy barkowej! Wpływają na cały układ ruchu, gdyż dotyczą m. in. powięzi podskórnej i rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha. 

Dlaczego więc bliznę traktuje się tak po macoszemu nawet w środowisku medycznym?

Szczerze? Nie mam pojęcia. Ja staram mówić się o tym problemie głośno. Mnóstwo osób już się ode mnie dowiedziało co robić i dlaczego warto zgłosić się do fizjoterapeutki/ty nawet po kilku latach od cięcia. 

Przede wszystkim, to co widzimy na skórze to czubek góry lodowej. Wielokrotnie słyszałam: „Nie czułam potrzeby, żeby coś robić z tą blizną, bo przecież jest ładna i niemalże niewidoczna”. Jednak zdarzało się, że czułam pod palcami bardzo twardą tkankę. Ona powinna być miękka. Względy estetyczne to jedno, prawidłowa struktura niewidocznych blizn to drugie. 

Blizna po cesarskim cięciu znajduje się na kilku warstwach:

  • Macica,
  • Rozcięgno mięśnia poprzecznego brzucha,
  • Powięź podskórna,
  • Skóra.

Zobacz ile tego pod warstwą skóry i jak to ważne struktury dla naszego prawidłowego funkcjonowana. Blizna to tak naprawdę najpoważniejsza konsekwencja operacji. I zawsze wymaga pracy. Najlepiej ze specjalistą. Sama podczas treningów stosuję ćwiczenia, które mobilizują bliznę i poprawiają ruchomość w jej obszarze. Bardzo mocno przekłada się to na efekty ćwiczeń np. na korekcję rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jeżeli chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce, umów się na bezpłatną konsultację.

Blizna po cesarskim cięciu: Jak możesz sobie pomóc?

  1. Uruchamiając swoje ciało tak szybko jak to możliwe. Pionizacja powinna nastąpić nawet 8-10h po porodzie. 
  2. Wyprostuj się! Blizna ciągnie, ale najgorsze co możemy zrobić to kulić się i garbić. Przecież nie będziesz cały czas chodzić zgarbiona. Tkanka musi mieć możliwość dostosowania się do prawidłowej postawy ciała.
  3. Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Nawet 12h po cięciu powinny być wprowadzone pierwsze ćwiczenia wspomagające powrót do sprawności, m. In. oddechowe.
  4. Dbaj o higienę blizny podczas gojenia. Osuszaj dokładnie ranę, wietrz ją. 
  5. Nie bój się dotykać. Wiele kobiet boi się, brzydzi się. Jednak to jest nasze ciało i powinnyśmy znać je najlepiej. Oswajać się z nim i ze zmianami, które w nim zachodzą. 
  6. Zgłoś się do fizjoterapeutki/ty uroginekologicznej/go po porodzie. Jeżeli będzie możliwość wykona terapię manualną na bliźnie i nauczy Cię autoterapii. 

O technikach i sposobach pracy z blizną przeczytasz w drugiej części wpisu.

A już teraz dowiedz się czym zajmuje się fizjoterapeutka/ta uroginakologiczna/ny?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments