Myśląc o zdrowym brzuchu, oczami wyobraźni widzimy płaski brzuch. Jednak to, że brzuszek potrzebuje nieco miejsca, żeby dobrze pracować odstawiamy na drugi plan.
„Chcę mieć płaski brzuch”
To jeden z częstszych celów jakie słyszę podczas pierwszej konsultacji. Tylko często nie zdajemy sobie sprawy, że z fizjologicznego punktu widzenia płaski brzuch nie jest ideałem do którego powinnyśmy dążyć.
Dlaczego?
A co znajduje się w brzuchu? Między innymi większość naszego układu pokarmowego (głównie jelita). I teraz wyobraź sobie, że ktoś każe Ci pracować fizycznie w bardzo ciasnym kostiumie, który uniemożliwia ruch w pełnym zakresie. Wyobraziłaś sobie? Masakra, co? Tak czuje się Twój brzuch gdy usilnie go wciągasz, kiedy on chce popracować. To całkowicie normalne, że Twój brzuch odstaje już po śniadaniu. On pracuje, daj mu robić to w spokoju.
Druga sprawa to udział mięśni brzucha w cylindrze brzusznym. A one, jak każdy mięsień, powinny pracować spontanicznie i dopasowywać się do warunków zewnętrznych. Jeżeli my siłą woli będziemy je napinać kiedy nie ma takiej potrzeby, one nie zareagują właściwie gdy będą musiały. Ich zadaniem jest między innymi stabilizacja, z której korzystamy podczas większości czynności (np. podczas chodzenia). Warto nie zaburzać ich pracy również ze względu na nasze kobiece zdrowie. Gdy mięśnie brzucha są zbyt napięte, może to osłabiać nasze dno miednicy i doprowadzić np. do nietrzymania moczu.
Jak zadbać o swój brzuch?
Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie swojego brzucha i przy okazji całego ciała, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
- Podczas ćwiczeń nie skupiaj się jedynie na wzmacnianiu mięśni. Bardzo ważna jest umiejętność ich rozluźniania. A to zdecydowanie trudniejsze.
- Zmobilizuj swój kręgosłup! Tworzy nam on tylą ścianę brzucha. Gdy nie jest on wystarczająco ruchomy, tworzy nam swego rodzaju beton, więc nasze narządy idą bardziej do przodu i naciskają na przednią ścianę brzucha.
- Naucz się oddychać torem dolnożebrowym. Odpowiednia ruchomość przepony również determinuje pracę mm. brzucha.
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
- Zaobserwuj czy obecna dieta i wszystkie produkty Ci służą. Być może będzie potrzeba diagnostyki pod kątem nietolerancji lub innej choroby jelit.
- Staraj się nie wykonywać osobnej sesji treningowej na sam brzuch. Raczej pozwól mu pracować w ćwiczeniach angażujących całe ciało (przysiady, wykroki, martwy ciąg itp.)
- Naucz się panować nad stresem. Być może medytacja będzie super rozwiązaniem?
- Pilnuj prawidłowych nawyków w ciągu dnia. Ćwiczenia pomagają w wyrabianiu sobie pewnych nawyków, jednak jeżeli nie wprowadzimy ich w życie, na nic się nie zdadzą.
Pomogę Ci!
Wydaje Ci się, że tego jest bardzo dużo? Spokojnie, mogę Ci pomóc. Co jeśli Ci powiem, że już za 30 dni będziesz dokładnie wiedziała co robić, aby mieć zdrowy brzuch? Dołącz do mojego wyzwania online: https://trenerkamam.pl/produkt/zdrowy-brzuch-30-dniowe-wyzwanie-online/ Za 2,60 zł dziennie otrzymujesz przystępnie przekazaną wiedzę i wskazówki krok po kroku prowadzące Cię do uzyskania zdrowego brzucha.
Fakt, możesz zrobić to sama, ja do niczego nie namawiam. Jednak czy znalezienie wszystkich informacji i wprowadzenie ich w życie zajmie Ci miesiąc? Czy może jednak trochę dłużej?
Trzymam za Ciebie mocno kciuki!