Są takie zachowania, ćwiczenia, które śmiało możemy nazwać grzechami treningowymi. Chciałabym przedstawić Ci te największe. Jako pierwsza, na tapet, pójdzie aerobiczna „6” Weidera.
Założenia aerobicznej „6” Weidera
Aerobiczna „6” Weidera powstała w latach 50. XX wieku. Czyli 70 lat temu! Stworzył ją Joe Weider, bardzo popularny kulturysta i trener. Założeniem jego planu treningowego jest wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni brzucha. Wykonuje się codziennie 6 ćwiczeń. Zakłada, że będziemy trenować 42 dni, stopniowo dodając serie i liczbę powtórzeń. Trening powinien odbywać się codziennie. Jak to wygląda? Zobacz w tabeli:
Wada nr 1
Co jako pierwsze rzuca się w oczy? Brak dni na regenerację. Z czasem powstały zmodyfikowane wersje, gdzie już były obecne dni wolne. Obecna wiedza pokazuje jednak, że aby był widoczny postęp, powinniśmy stosować przerwy w treningu danej partii mięśniowej. Każda będzie regenerować się w innym czasie.
Mięśnie brzucha tworzą między innymi tłocznię brzuszną. W praktyce oznacza to, że biorą udział w niemalże każdej czynności jaką wykonujemy, w każdym wielostawowym ćwiczeniu. Są odpowiedzialne za rozkład ciśnienia śródbrzusznego oraz stabilizację tułowia (tutaj głównie mm. poprzeczne brzucha).
Wielu specjalistów odradza wykonywanie osobnych ćwiczeń typowo na mięśnie brzucha. Jeżeli w naszym planie znajdują się przysiady, martwe ciągi, podpory, to brzuch już tutaj będzie odpowiednio zaangażowany. W momencie gdy dodamy A6W, brzuch będzie pracował zbyt intensywnie i możemy doprowadzić do przetrenowania. A co za tym idzie do zahamowania wszelkich efektów.
Wada nr 2
Ćwiczenia skupione na wzmacnianiu m. prostego brzucha mają pomóc nam uwydatnić sławetny „kaloryfer”, do którego dąży wiele osób trenujących na siłowni. Jednak z funkcjonalnego punktu widzenia, ten mięsień bierze udział w ruchu zginania tułowia ku przodowi i włącza się do pracy tłoczni brzusznej, gdy głębsze mięśnie już nie dają rady (np. przy bardzo dużym wysiłku). Czyli pracuje w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Ruch zgięcia najczęściej wykonujemy dwa razy w ciągu dnia. Podczas wstawania z łózka i podczas kładzenia się do niego. Chociaż swoją drogą powinniśmy wstawać przez bok w celu odciążenia kręgosłupa.
Aby ćwiczyć osobno m. prosty brzucha należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie głębiej położonych mięśni, odpowiednią pracę przepony oddechowej, mięśni dna miednicy mniejszej, odpowiednie napięcie mm. grzbietu (szczególnie na wysokości odcinka lędźwiowego). Bez podstaw możemy jedynie sobie zaszkodzić, ponieważ jednostronne wzmacnianie spowoduje, że reszta mięśni się osłabi i dojdzie do niepożądanych kompensacji w ciele.
Wada nr 3
Jak już jesteśmy przy ćwiczeniach to jedna z najczęstszych uwag jaka się pojawiała odnośnie A6W to duże obciążenie odcinka lędźwiowego.
Niestety wiele osób zamiast popracować nad problemem bolesności w tym obszarze, podkłada po prostu coś pod odcinek lędźwiowy (zwinięty ręcznik, dłonie). To nie jest zlikwidowanie problemu, a budowanie kolejnych niepożądanych kompensacji. Tutaj znowu powinniśmy wrócić do podstaw, które wymieniłam w poprzednim punkcie. Ogólnie te ćwiczenia są naprawdę trudne technicznie i powinny zostać zarezerwowane tylko dla osób mających bardzo dobre poczucie ciała, doświadczenie treningowe i tylko jako dodatek.
Wada nr 4
Mimo, że są to ćwiczenia trudne technicznie, czasochłonne to jednak bardzo często A6W podejmują osoby początkujące, które mają niski poziom aktywności. Ćwiczenia w tym planie nie są funkcjonalne. Czyli nie mają przełożenia w codziennym życiu. Nie pomogą w ergonomicznym siadaniu, podnoszeniu przedmiotów itp. Działają jednostronnie i nie poprawią jakości naszego życia, nie zniwelują bólu. Jeżeli na codzień wykonujemy pracę siedzącą to te ćwiczenia absolutnie nie są dla nas! Powinniśmy wówczas skupiać się na wzmocnieniu tylnej części ciała.
Podsumowanie
Kusząca jest wizja płaskiego brzucha z zarysowanymi mięśniami. Jednak nie będzie to oznaczało zdrowego brzucha. Aerobiczna „6” Weidera powinna zostać zarezerwowana dla zawodników kulturystycznych, którzy na czas startów potrzebują właśnie takiego brzucha. Zachęcam Cię do tego, aby ćwiczyć, ruszać się, ale robić to z głową. W dobraniu odpowiedniego planu treningowego pomoże Ci wielu specjalistów, w tym ja. Dlatego, jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości, zapraszam do kontaktu: https://trenerkamam.pl/kontakt/
Trening dla osób początkujących, kobiet po porodzie, osób z rozejściem mięśnia prostego brzucha, kupisz tutaj.