fbpx

Słów kilka o: rozejściu mięśnia prostego brzucha (DRA)

Czy słyszałaś kiedykolwiek o rozejściu mięśnia prostego brzucha? Jeżeli tak, to co? Z doświadczenia wiem, że istnieje wiele mitów na temat tej przypadłości i kojarzy się ją głównie z kobietami po porodzie. Fakt, te kobiety najczęściej doświadczają rozejścia mięśnia prostego brzucha z powodu fizjologicznego rozejścia w końcówce ciąży. Nie oznacza to jednak, że takie rozejście nie pojawi się u kobiety nierodzącej czy u mężczyzny.

Czym jest w ogóle rozejście mięśnia prostego brzucha?

Jedna z definicji mówi o tym tak:

„Rozejście kresy białej polega na ścieńczeniu kresy w nadbrzuszu i objawia się uwypukleniem przedniej ściany jamy brzusznej w linii pośrodkowej.”

Czasem definiuje się DRA jako oddzielenie 2 brzuśców mięśnia prostego brzucha.

W mojej opinii bardziej istotna jest funkcjonalność brzucha i kondycja kresy białej niż odległość brzuśców od siebie. Zdarza się, że panie z płaskim brzuchem, nie mają dobrze funkcjonujących mięśni i odwrotnie, panie z brzuszkami potrafią bardzo dobrze nimi pracować.

Często też rozejście jest od razu kojarzone z pojawieniem się przepukliny. Owszem, zdarza się że to idzie ze sobą w parze, ale nie zawsze na szczęście. Bardzo często można też to naprawić odpowiednimi ćwiczeniami i zmianą nawyków ruchowych. Zabieg operacyjny to ostateczność.

Jak najłatwiej rozpoznać rozejście? Podczas wykonywania niektórych czynności uruchamiających tłocznię brzuszną, pojawia się charakterytyczny „stożek” i wypychanie brzucha. W praktyce oznacza to, że gorset mięśniowy jest zbyt słaby, żeby utrzymać pewne siły i po prostu puszcza obciążając kresę białą.

Czy rozejście mięśnia prostego brzucha daje jakieś objawy?

Poza pojawiającym się stożkiem? Hmmm… nie do końca takie jakie byśmy kojarzyli z brzuchem. Np. bóle w dolnej części kręgosłupa. Albo kwestie bardziej estetyczne, jak większy, zwisający brzuch. Tutaj uwaga! Na wygląd brzucha wpływa też dieta, więc jego wygląd to nie tylko kwestia mięśni.

Jeżeli pojawia się przepuklina to daje ona czasem objawy bólowe, jest tkliwa i widoczna. Chirurg ocenia czy jest ona operacyjna czy niekoniecznie. A jak już jesteśmy w temacie:

Kto diagnozuje i ocenia rozejście?

Są trzy opcje:

  1. Sami diagnozujemy. Najczęściej od tego się zaczyna. Widzimy niepokojące nas symptomy i to nas skłania do dalszego działania. W internecie są dostępne testy do wykonania samodzielnie, ja również Wam pokażę jak to sprawdzić. Najbardziej popularny jest „test brzuszka”.
  2. Fizjoterapeuta. Często fizjoterapeuta uroginekologiczny w trakcie wizyty kontrolnej po porodzie. Sprawdzany jest stan mięśni brzucha, albo za pomocą różnych testów, albo też przy użyciu USG. Plusem jest to, że fizjoterapeuta od razu zaproponuje odpowiednie dla nas ćwiczenia. UWAGA! Fizjoterapeuta nie diagnozuje przepukliny! Może polecić dalszą diagnozę, ale nie stwierdzi wystąpienia przepukliny.
  3. Lekarz radiolog wykonując USG powłok brzusznych również może zdiagnozować rozejście mięśnia prostego brzucha i dodatkowo wystąpienie przepukliny.

Jeżeli podejrzewasz u siebie rozejście, chcesz skonsultować to co możesz i czego nie możesz robić, jakie ćwiczenia są zalecane przy rozejściu, napisz do mnie przez zakładkę https://trenerkamam.pl/kontakt/ lub zarezerwuj termin konsultacji na Booksy https://cdl.booksy.com/sHzmY4ojZdb

Już wkrótce kolejne wpisy dotyczące tematu rozejścia mięśnia prostego brzucha. Koniecznie obserwuj!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments