W sobotę, 10.04, poprowadziłam na swoim fanpage’u live do tyczący rozejścia mięśnia prostego brzucha. Był on prowadzony na zasadzie sesji pytań i odpowiedzi.
Pytania otrzymałam od Was wcześniej, były też takie, które znalazłam na różnych grupach dotyczących rozejścia. W ciągu ponad pół godziny udało mi się udzielić odpowiedzi na 7 pytań. Postanowiłam je spisać także tutaj, ponieważ wiem, że sporo z Was jest wzrokowcami.
Jakie to były pytania?
1. Jak sprawdzić czy mam rozejście mięśnia prostego brzucha?
Przede wszystkim zaobserwuj co dzieje się z Twoim brzuchem podczas ćwiczeń czy innych aktywności, podczas kaszlu czy kichania. W skrócie, w momencie gdy rośnie ciśnienie w jamie brzusznej. Jeżeli brzuch przybiera dziwny kształt, wypiera leżącą na nim dłoń, pojawia się stożek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to rozejście.
Żeby się upewnić, można wykonać test „brzuszka”, unoszenia nóg czy palpacyjnie. Warto jednak w celu diagnozy udać się do fizjoterapeuty (uroginekologicznego lub specjalizującego się w korekcji rozejścia), ewentualnie chirurga.
2. Czy mogę naprawić rozejście po kilku latach?
Tutaj musimy sobie wyjaśnić czym jest naprawa. Nie możemy nastawiać się na to, że celem korekcji rozejścia mięśnia prostego brzucha jest „zamknięcie” go, czyli ponowne połączenie brzuśców. Chodzi nam o to, aby poprawić funkcjonalność brzucha i poprawić komfort swojego życia. Nie zawsze będzie się to przekładać na centymetry.
Nie będę oszukiwać, najłatwiej jest po porodzie gdy tkanki się goją. Efekty terapii są wtedy najlepsze. Nie oznacza to jednak, że po latach nie można już nic zrobić. Będzie to proces dłuższy i być może nie przyniesie bardzo spektakularnych efektów, ale jeżeli w jakikolwiek sposób korekcja nam pomoże to zawsze warto!
Musimy pamiętać, żeby przede wszystkim zacząć od mobilizacji ewentualnych blizn (po cesarskim cięciu, po nacięciu krocza, innych zabiegach). Wszelkie zrosty będą nam bardzo utrudniały pracę nad rozejściem.
3. Czy oklejanie brzucha pomoże? (Kinesiotaping)
Tutaj bardziej użyłabym słowa „wspomoże”. Oklejanie tejpami nie zastąpi ćwiczeń i terapii czynnej, ale będzie do dobre rozwiązanie w celu zabezpieczenia kresy białej. Pokaże też tkankom, jak powinna przebiegać ich praca.
Czasem działa też takie naklejenie plastrów, że pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
4. Jak poprawić wygląd brzucha?
Na wygląd brzucha wpływa wiele czynników:
- dieta, czyli przede wszystkim bilans kaloryczny zgodny z zapotrzebowaniem, a jeżeli występuje nadwaga to przez jakiś czas ujemny bilans kaloryczny. Dodatkowo musimy również obserwować nasz organizm. Są produkty, które mogą być przez nas nietolerowane i dawać nieprzyjemne objawy, jak np. wzdęcia. Nie ma opcji, że nasz brzuch będzie wyglądał dobrze, gdy jelita będą większość czasu opuchnięte.
- prawidłowa postawa ciała. Zrób mały test: stań obok lustra i „puść” swój brzuch, miednicę luźno. Zauważysz pogłębienie lordozy lędźwiowej, przygarbienie. A teraz pociągnij czubkiem swojej głowy do sufitu, ustaw miednicę neutralnie, aktywuj mięśnie poprzeczne brzucha. Co widzisz? Jeszcze raz zepsuj tę pozycję i wróć do niej. Jest różnica?
- różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne lub w skrajnych przypadkach operacje. Zabiegi pielęgnacyjne to będą różne masaże, szczotkowanie na sucho, peelingi, lasery. Jeżeli kobieta czuje się źle w swoim ciele, a efekt osiągnięty poprzez ćwiczenia, dietę i pielęgnację nie jest zadowalający, można wykonać abdominoplastykę*
*zabieg powinien być bardzo dobrze przemyślany, należy się do niego przygotować u fizjoterapeuty i później kontynuować ćwiczenia
5. Czy jeżeli pojawi się przepuklina to muszę zgłosić się na operację?
Taką diagnozę stawia chirurg. Nie każda przepuklina jest operacyjna. Zdarza się, że odpowiednio dopasowane ćwiczenia sprawią, że przepuklina zniknie. Należy jednak unikać pewnych technik, jak np. mobilizacja piłką w tym miejscu.
PS. Nie każdy chirurg chce od razu ciąć, więc bez obaw. Mając podejrzenie, zdiagnozuj problem.
6. Czy z rozejściem można biegać?
Tutaj moja ulubiona odpowiedź: to zależy. U jednych kobiet nie ma problemu, inne powinny sobie darować tę aktywność.
A jak sprawdzić jak jest u mnie?
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi kondycję i funkcje Twoich mięśni. Jeżeli prawidłowo pracują mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha, wzorzec oddechowy jest dobry to moim zdaniem można spróbować. Z tym, że należy obserwować swoje ciało i słuchać jakie daje nam sygnały.
Proszę też o jedno: nie generalizujmy! Jeżeli my możemy biegać i nic się nie dzieje, a wręcz jest lepiej to nie oznacza, że ten trening sprawdzi się u innej kobiety. Każda z nas ma inne ciało, inaczej reaguje na bodźce, nie ma jednej metody dla wszystkich!
7. Jaka pozycja podczas snu jest najbezpieczniejsza?
Jesteś w stanie kontrolować swoje ciało 24h/dobę? Domyślam się, że nie. Więc nie skupiajmy się na rzeczach, na które nie mamy wpływu. To że zaśniemy w określonej pozycji, nie oznacza, że obudzimy się w tym samym miejscu. A jeżeli dołożymy do tego śpiące obok dziecko to mamy combo.
Na co mamy wpływ?
- na prawidłowe wstawanie z łóżka, czyli przez bok
- na ilość godzin poświęconych na sen. Nie mówię tu o pobudkach dziecka. Mamy wpływ czy wieczorem scrollujemy FB, IG czy np. oglądamy kolejny odcinek serialu na Netflixie. W ten sposób odbieramy sobie cenny czas, który możemy poświęcić na prawdziwą regenerację.
Cały filmik dostępny tutaj: https://www.facebook.com/fit.goga/videos/903008323576183