Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Każda z nas może go przejść w inny, niepowtarzalny sposób. Jest jednak coś co łączy wszystkie ciąże. Poród! Jednak i tutaj drogi zakończenia mogą być różne. Poród może odbyć się siłami natury, drogami natury lub poprzez cesarskie cięcie. Dzisiaj skupię się na przedstawieniu Ci najważniejszych informacji dotyczących porodu siłami/drogami natury, czyli porodu fizjologicznego.
Zacznijmy od początku. Czym według definicji jest poród? Jest to zakończenie wewnątrzłonowego rozwoju i przejście do nowych warunków życia, zmiana środowiska wodnego na gazowe, wydalenie z macicy wszystkich elementów jaja płodowego. Nie brzmi zbyt pięknie, co? Bo to definicja czysto medyczna. Większość z nas wie, że poród to przede wszystkim przełom w życiu dziecka i jego rodziców.
O porodzie fizjologicznym mówimy wtedy, gdy zaczyna się on samoistnie i spontanicznie między 37. a 42. tygodniem ciąży. Jeżeli poród odbywa się wcześniej mówimy o przedwczesnym porodzie, gdy później – o przenoszonym. Około 36. tygodnia ciąży zaczynają pojawiać się zwiastuny nadchodzącego porodu:
- skurcze przepowiadające,
- opadnięcie brzucha (kiedy dziecko wstawi się w kanał rodny, łatwiej się oddycha),
- odchodzenie czopu śluzowego,
- opasające, uciskowe bóle w dole brzucha (nacisk na spojenie łonowe),
- zwiększone parcie na pęcherz i odbyt,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- mniejsza aktywność dziecka,
- zmiany w obszarze emocji ciężarnej (m.in. syndrom wicia gniazda, obawy i lęki, problemy ze snem).
Czy poród siłami natury i drogami natury to to samo?
Każdy poród siłami natury jest porodem drogami natury, jednak nie każdy poród drogami natury jest porodem siłami natury. Już śpieszę z odpowiedzią gdzie tkwi różnica:
O porodzie siłami natury mówimy wówczas, gdy nie ma miejsca jakakolwiek medyczna ingerencja. Podanie znieczulenia czy oksytocyny sprawia, że mówimy tu już o porodzie drogami natury. Możemy tez mówić o zmedykalizowanym porodzie drogami natury. Podczas niego stosowane są zabiegowe metody takie jak użycie vacuum czy kleszczy. Stosuje się je, gdy poród nie postępuje lub stan dziecka lub matki jest zagrożony.
Czy ja już rodzę?
Jest kilka oznak zbliżającego się porodu. Jedną z nich są regularne bolesne skurcze. Zaleca się przejazd do szpitala gdy od pół godziny do godziny skurcze pojawiają się regularnie co 5 minut i trwają minimum 30 sekund. Może również dojść do odpłynięcia płynu owodniowego. Mogą się sączyć przez jakiś czas, a może pojawić się nagłe chluśnięcie. Ważne, żeby zapamiętać o której godzinie nastąpiło pojawienie się płynu.
Jakie są warunki porodu fizjologicznego?
Jest kilka kwestii, które muszą zaistnieć, aby poród fizjologiczny mógł zajść. Są to:
- odpowiednia masa dziecka,
- budowa i typ miednicy matki,
- efektywność skurczów (siła i częstotliwość),
- wydolność łożyska (zapewnia dobry stan dziecka),
- psychika rodzącej,
- aktywność i pozycja rodzącej (pozycje wertykalną sprzyjają porodom fizjologicznym),
- praktyka i doświadczenie położnika i położnej.
Wkrótce cz. 2 w której opiszę i scharakteryzuję poszczególne fazy porodu oraz co możemy zrobić, żeby sobie pomóc.
A już teraz zapraszam do aktywnego przeżycia okresu ciąży. Może Ci w tym pomóc propozycja mojego treningu ogólnorozwojowego.