fbpx

NEAT – Cichy bohater dnia codziennego?

O tym cichym bohaterze jest ostatnio coraz głośniej, a to dlatego, że coraz więcej osób docenia jego obecność i widzi jego pozytywny wpływ np. na proces odchudzania. Co to NEAT i jak go wprowadzić do swojego życia codziennego przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest NEAT?

Z języka angielskiego oznacza non-excercise activity thermogenesis, a po polsku tłumaczone jest jako spontaniczna aktywność niezwiązana z treningiem. Są to wszelkie czynności dnia codziennego, które powodują zwiększony wydatek kaloryczny. Jest to chociażby zwiększona gestykulacja, wiercenie się na krześle podczas pracy i inne małe rzeczy, których tak naprawdę nie dostrzegamy.

Te niepozorne rzeczy, jak machanie nogą w rytm muzyki może spalić nawet dodatkowe kilkaset kcal w ciągu dnia (oczywiście nie samo machanie nogą 😉 ). W niektórych przypadkach, NEAT stanowi nawet 15% dziennego wydatku kalorycznego!

NEAT czy zaplanowany trening?

Czy spontaniczna aktywność może zastąpić nam trening? Absolutnie nie. Trening ma odmienne zadanie i zupełnie inny wpływ na nasze ciało. Osobiście nie jestem zwolenniczką trenowania pod kątem spalania kcal. Natomiast, jeżeli znajdujesz się w procesie odchudzania, warto zaobserwować gdzie można zwiększyć tą spontaniczną aktywność.

Poprzez trening chcemy np. wzmocnić ciało, poprawić wydolność, zmobilizować kręgosłup. Bez odpowiednio dobranych ćwiczeń i metod trudno będzie nam to osiągnąć. Jednak jeżeli będziemy się skupiać tylko i wyłącznie na zaplanowanym treningu, a pozostałe godziny spędzimy w bezruchu to niekoniecznie nasze ciało doceni to, że godzinę w ciągu dnia spędziłaś ćwicząc na maksa.

Jak zwiększyć aktywność w ciągu dnia?

  • Wybierz schody zamiast windy,
  • Zaparkuj samochód dalej od wejścia do sklepu,
  • Wybierz dalszy Paczkomat zamawiając przez internet,
  • Wysiądź przystanek wcześniej,
  • W miarę możliwości, wybierz rower zamiast samochodu,
  • Pobiegaj z dzieckiem na placu zabaw – nie grzej ławy,
  • Pracując w pozycji siedzącej, rób sobie przerwy od siedzenia jak najczęściej lub po prostu się wierć, ruszaj barkami itp.,
  • Kup sobie opaskę mierzącą aktywność (udowodniono, że jesteśmy wówczas aktywniejsi i wykonujemy więcej kroków w ciągu dnia),
  • Przez telefon rozmawiaj chodząc.

Podsumowując:

Spontaniczna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla naszego zdrowia i poprawy samopoczucia. Warto ją docenić i metodą małych kroczków stopniowo zwiększać ilość ruchu w ciągu dnia.

A Ty masz swoje sposoby na NEAT? Podziel się nimi w komentarzu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments