fbpx

Kubeczek menstruacyjny – najważniejsze informacje

Kubeczek menstruacyjny to jedno z moich niedawnych odkryć. Może sama korzystasz, albo zastanawiasz się nad zakupem? Dzisiaj udzielę Ci najważniejszych informacji na jego temat.

Co to w ogóle jest?

Jak sama nazwa wskazuje, stosujemy go podczas menstruacji, czyli okresu. Jest to alternatywa dla tamponów. Wykonany jest z silikonu medycznego (nie zaburza pH pochwy) i jest wielokrotnego użytku. Można go stosować nawet wiele lat. Kształtem przypomina właśnie kubek, który umieszczamy zaraz pod szyjką macicy i do którego zbiera się krew okresowa.

Na polskim rynku znajdziemy dużo kubeczków menstruacyjnych, które różnią się od siebie:

  • pojemnością i średnicą – im większa średnica tym większa pojemność,
  • elastycznością ścianek,
  • długością,
  • kolorem (ten nie ma wpływu na użytkowanie).

Jak wybrać swój pierwszy kubeczek?

Patrząc na te wszystkie dostępne na rynku produkty można zwariować od ich nadmiaru. Różne rozmiary, zakończenia. Co wybrać dla siebie?

Przede wszystkim warto na początku znać wysokość swojej szyjki macicy. Warto dokonać pomiaru w pierwszych dniach okresu, wkładając czysty palec wskazujący do pochwy, aż do poczucia szyjki macicy (różni się ona strukturą od ścianek pochwy. Jest bardziej miękka i gładka). Gdy wyczujesz, dotknij kciukiem miejsca na palcu przy wejściu do pochwy. Po wyciągnięciu palca, zmierz długość.

W przypadku wyboru odpowiedniej średnicy, sprawa wydaje się troszkę trudniejsza, bo tutaj mamy do czynienia z większą ilością czynników wpływających na nią. Musisz zaobserwować:

  • jak obfite są Twoje okresy (im bardziej tym zaleca się większy kubeczek),
  • czy jesteś osobą aktywną fizycznie (wtedy zazwyczaj mięśnie dna miednicy są bardziej wzmocnione i mniejsza średnica będzie odpowiednia),
  • jakiej jesteś budowy ciała (drobna kobieta powinna raczej sięgnąć po mniejszy kubeczek),
  • jaki jest stan Twoich mięśni dna miednicy po ewentualnym porodzie (to najlepiej sprawdzić w gabinecie fizjoterapeutki uroginekologicznej. Nie ma reguły, że po porodzie drogami natury, pochwa jest bardziej rozluźniona).

Twardość kubeczka jest uzależniona od Twoich indywidualnych preferencji. Elastyczny kubeczek sprawdzi się u kobiet, borykających się z problemami układu moczowego, albo pokarmowego (nie będzie tak uciskał narządów).

Jak założyć kubeczek?

Jak przy wszystkim, najważniejsza jest higiena. Przed użyciem powinnaś wyparzyć kubeczek w gorącej wodzie przez min. 3-5 minut. Przed kolejnymi użyciami podczas miesiączki powinnaś go dezynfekować. Gdy kubek osiągnie już temperaturę odpowiednią dla naszego ciała, zaczynamy.

  1. Myjemy ręce (zawsze!)
  2. Znajdujemy sobie wygodną pozycję, żeby wejście do pochwy było dostępne, a mięśnie rozluźnione. Można spróbować z jedna nogą na toalecie.
  3. Składamy kubeczek (można go np. zwinąć)
  4. W razie problemów z poślizgiem, możemy użyć lubrykantu na bazie wody (jak np. ten: https://www.easytoys.pl/lubrykant-easyglide-150-ml-p-9015/)
  5. Wprowadzamy kubeczek do pochwy kierując go delikatnie ku tyłowi (jak budowa anatomiczna pochwy), aż do ujścia szyjki macicy.
  6. Powoli rozluźniamy uścisk na kubeczku i pozwalamy mu się rozprężyć.
  7. Jeżeli czujesz odpowiednio mięśnie dna miednicy, możesz sobie pomóc.
  8. Kubeczka nie powinnaś czuć i nie powinien sprawiać Ci dyskomfortu.

Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?

Przede wszystkim jest bardzo ekologiczny w porównaniu do np. tamponów czy podpasek, których kilka dziennie zużyjemy podczas okresu. Jednego kubeczka możesz używać nawet 10 lat (oczywiście pamiętając o zasadach higieny).

Jest bardziej pojemny niż inne produkty, bo możesz go nosić nieprzerwanie nawet 12h. Jest to indywidualna kwestia, jednak jest taka opcja.

Jak już wspomniałam wcześniej, wykonanie z silikonu medycznego powoduje, że jest on neutralny dla pH pochwy.

Wiele osób (w tym ja), uważa, że można niemalże zapomnieć o tym, że ma się okres. Jest naprawdę wygodny 😉

A czy są wady?

Przede wszystkim trzeba dojść do wprawy w aplikacji kubeczka. Pierwsze próby wyglądają różnie.

Czasem może być odczuwany dyskomfort (szczególnie gdy przecieknie, albo przesunie się).

Może się okazać, że pierwszy zakup będzie nietrafiony i trzeba kupić nowy (a produktów higieny nie zwrócisz), także koszty.

NIe zaleca się używania go u kobiet z endometriozą, nadmiernie rozciągniętymi tkankami po porodzie, nadreaktywnym dnem miednicy.

Nie powinno się z nim również ćwiczyć w pozycjach, w których barki są niżej niż biodra.

Ode mnie

Jestem dość świeżą użytkowniczką kubeczka. Miałam szansę przetestować kubeczki marki Satisfyer dzięki współpracy z EasyToys. W moim przypadku sprawdzają się super, a mam naprawdę obfite okresy w pierwszych dniach. Jestem osobą aktywną podczas okresu i kubeczek mi w tym nie przeszkadza, jednak uważam na to, żeby nie unosić nadmiernie bioder.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolona ze swojej dotychczasowej ochrony okresowej, może warto przetestować nowe rozwiązania? Zachęcam Cię do tego. W końcu to niemal 1/4 miesiąca. Warto żyć wtedy komfortowo 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments