fbpx

Czy masz w szafie niebezpieczne ubrania?

Coraz więcej osób ma świadomość tego jak aktywność fizyczna i odżywianie wpływa na nasze zdrowie. A czy podobną wagę przykładamy do ubrań jakie nosimy na codzień? Czy nieodpowiedni ubiór może nam zaszkodzić? Na co uważać? Przeczytaj w moim najnowszym wpisie:

1. Obcisłe spodnie

Powiesz: Dlaczego? Jeżeli mam fajną figurę to czemu się nią nie pochwalić?

A czy tylko obcisłe ubrania są w stanie podkreślić sylwetkę? Nie.

Co się dzieje gdy zbyt długo nosisz obcisłe spodnie?

  • utrudniony jest przepływ krwi w kończynach dolnych, a co za tym idzie są one niedotlenione. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy.
  • uciskane są nerwy. Może pojawić się drętwienie, mrowienie itp.
  • układ ruchu (w tym mięśnie) nie działa w pełnym zakresie. „Upośledzamy” nasze ciało, które nie ma możliwości działać tak jak zostało do tego stworzone.
  • jeżeli są to spodnie z wyższym stanem, ucisk sprawia, że nieprawidłowo działa układ pokarmowy. Spowolniona jest perystaltyka jelit, mogą pojawiać się zaparcia, złogi. Może pojawić się też zgaga lub refluks.

Czy to znaczy, że powinnaś wyrzucić wszystkie rurki z szafy? Bynajmniej. Jeżeli ubieramy je raz na jakiś czas, są one odpowiednio dobrane, są uszyte z materiału z dodatkiem np. elastanu to czemu nie.

Pamiętaj, że wciskanie zbyt ciasnych spodni tylko po to, żeby udowodnić, że się w nie mieścimy 🙄 jest bez sensu.

2. Stringi

Tutaj chodzi przede wszystkim o ryzyko infekcji. Popatrz na model na zdjęciu. Cienki sznureczek bez problemu wnika pomiędzy pośladki i przesuwa się przy każdym ruchu. A to powoduje transport bakterii z okolicy odbytu w okolice ujścia pochwy i cewki moczowej.

Nie wspominam o materiale. Nasza skóra uwielbia naturalne włókna. Pamiętajmy, że w strefach intymnych skóra jest wyjątkowo delikatna.

Nosić czy nie nosić?

Raz na jakiś czas – ok. Ale najlepiej jak będą bawełniane.

Bawełniane figi też mogą być sexy 😉

3. Szpilki / buty na koturnie

Osobiście znam kobiety, dla których szpilki są jak trampki i mogą w nich spędzić cały dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że ustawienie ciała w szpilkach nie jest ani trochę fizjologiczne.

Kiedy stopa najlepiej pracuje?

Na bosaka, na nierównym i miękkim podłożu (trawa, piasek). Dlatego tak ważny jest kontakt z naturą. Do tego nasze ciało zostało stworzone.

Przyjrzyjmy się anatomii stopy. W dużym uproszczeniu: po stronie grzbietowej stopy (z góry) mamy mm. prostowniki, po stronie podeszwowej (od spodu) mm. zginacze. Do prawidłowego funkcjonowania oba typy są nam potrzebne. Są dla siebie antagonistami (jak biceps i triceps).

W butach na obcasie rozciągamy mm. zginacze i przykurczamy mm. prostowniki. Tworzą się nam przez to kompensacje w ciele, które nadrabiają złą pracę mięśni.

Stopy są fundamentem naszego ciała. A jeżeli fundamenty są kiepskie to mury nie będą stabilne.

Nosić czy nie nosić?

Sama sobie odpowiedz. A jeżeli ubierasz, to pamiętaj aby wyrównać napięcia w stopach pod koniec dnia (rozciąganie cz. grzbietowej i wzmacnianie cz. podeszwowej).

4. Kombinezony

Tutaj podobnie jak w przypadku stringów chodzi przede wszystkim o możliwe infekcje. A dlaczego?

Dlatego, że przez to, że często kombinezony są niepraktyczne w użyciu (musimy rozebrać się do stanika) opóźniamy pójście do toalety. A zalegający mocz to bakterie, czyli prosta droga do infekcji.


Daj znać, jak podoba Ci się wpis i co jeszcze widziałabyś w tym zestawieniu? Może sama masz jakieś doświadczenie ze źle dobranym strojem? Komentarze mile widziane 😍

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments